Bulut Hayatımızı Nasıl Kolaylaştırıyor?

Bulut Hayatımızı Nasıl Kolaylaştırıyor?

Etrafımızca bolca duyuyoruz. Bulut tabanlı, bulut bilişim ürünler, hizmetleri…Büyük verileri kolaylıkla saklayabilen, dilediğimiz yerden dilediğimiz anda ulaşabilmemizi sağlayan “cloud computing” nedir ve ondan nasıl yararlanabiliriz?

Etrafımızca bolca duyuyoruz. Bulut tabanlı, bulut bilişim ürünler, hizmetleri…Büyük verileri kolaylıkla saklayabilen, dilediğimiz yerden dilediğimiz anda ulaşabilmemizi sağlayan “cloud computing” nedir ve ondan nasıl yararlanabiliriz?

 “Bulut Bilişim, ortak kullanılan kaynaklar üzerinde, ihtiyaca göre ölçeklenebilen, anında kullanıma hazır, kaynak ataması ve yönetimi kolay yapılabilen BHT-Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri servisleri olarak tanımlanabilir. Bulut platformları; hemen her türlü elektronik cihazın bağlanabildiği, Web servisleri üzerinden donanım ve yazılım gibi mevcut BHT kaynaklarının dinamik olarak paylaştırılabildiği ve ölçek ekonomisinin avantajları ile yaygın hizmet sunan servis sağlayıcılardan oluşan İnternet ortamını ifade eder. Cloud Computing aslında çok da yeni bir tarihe sahip değil. Bulut Bilişim Teknolojilerini, son kullanıcılar ve kurumlar MSN Hotmail,  Gmail gibi e-posta ya da ajanda servisleri ile 10 yılı aşkın zamandır kullanıyorlar. Bulut Bilişim’in yıldızını parlatan kuşkusuz gelişen erişim ve geniş bant teknolojileri oldu. Artık şirketler, kişiler; diledikleri yerden, servis aldıkları servis sağlayıcı üzerinden kurumsal bilgilerine, ofislerine ulaşabiliyor. İş yapış şekillerinde müthiş bir hız, aynı oranda da verimlilik sağlıyorlar.

Türkiye'de olduğu gibi bütün dünyada Cloud Computing (Bulut Bilişim) rüzgârı esiyor. Bu alanın yarattığı ciro artarken, hizmet alan şirketlerin sayısında da dikkat çekici büyüme yaşanıyor. Son 4 yılda bulut bilişim hizmetleri veren şirketlerin sayısı oldukça arttı. Kurumlar büyük bir hızla bulut tabanlı sistemlere geçmeye başladı. Bu sayede kısa zamanda maliyet, verimlilik, zaman kısıtlarında oldukça avantajlı duruma geldiler.

  • Bulut Bilişim “kullandıkça öde” modeli ile işletmelerin BT kaynaklarında önemli bir maliyet tasarrufu sağlıyor.
  • Bulut Teknolojisi kaynakların tek bir merkez-den yönetilmesini sağlar ve veri merkezi maliyetlerini en aza indirirken verilere kolay erişilmesini sağlar.
  • Hızlı veri transferine olanak sağlar.
  • Daha fazla veri depolama alanı yaratır
  • Kurulum gerektirmeden dilediğiniz her yerden çalışmanıza olanak sağlar.
  • Teknoloji maliyetlerinin büyük bir yük olduğu KOBİ’ler için uygun maliyette çözümler sunar.

Internative, müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda ve hayatlarını kolaylaştıracak özgün bulut tabanlı yazılım çözümleri geliştirir.  Orta ve Küçük ölçekli işletmeler için; teknolojiden maksimum şekilde yararlanabilecekleri, düşük maliyetli ve işletmelerinde maliyet ve zaman tasarrufu yaratabilecekleri yenilikçi yazılımlar üretir. Internative’in bulut tabanlı yazılımları sayesinde tüm işler, her yerden her an yönetebilmektedirler.